Оскарження в адміністративному суді
Як оскаржити дії влади? ->
- Оскарження в вищому органі виконавчої влади
- Оскарження в органах прокуратури
- Оскарження в адміністративному суді
3. Оскарження в адміністративному суді
Якщо два попередні механізми відновлення Ваших прав не дали результату, тоді варто спробувати звернутися в відповідний адміністративний суд з адміністративним позовом на дії або бездіяльність посадової особи органу влади.
Оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади чи органів місцевого самоврядування відбувається відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.
З оскарженням дій районних і обласних адміністрацій необхідно звертатися до окружних адміністративних судів, оскаржувати дії ЦОВВ треба в Київському окружному апеляційному суді.
Позовна давність для оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади чи органів місцевого самоврядування становить один рік. Заява про захист права або інтересу має бути прийнята судом до розгляду незалежно від спливу позовної давності.
Перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
Звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах називається адміністративним позовом.
Адміністративний позов може містити вимоги про:
- Скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень
- Зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії
- Зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій
- Стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю
- Встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень
Крім того, при поданні адміністративного позову обов’язково сплачується судовий збір в розмірі 3,40 грн. (0,2 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян відповідно до Декрету КМУ «Про державне мито»).
Така позовна заява подається в письмовій формі і повинна містити:
- Найменування суду, до якого подається заява
- Ім'я (найменування) позивача і відповідача, а також ім'я представника позивача, якщо позовна заява подається представником, їх місце проживання або місцезнаходження, поштовий індекс, номер засобів зв'язку, якщо такий відомий
- Зміст позовних вимог
- Ціну позову щодо вимог майнового характеру
- Виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги
- Зазначення доказів, що підтверджують кожну обставину, наявність підстав для звільнення від доказування
- Перелік документів, що додаються до заяви
Дивись Зразок Адміністративного позову про оскарження дій державної виконавчої служби
Позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її подання. Позивач повинен додати до позовної заяви її копії та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб
До позовної заяви обов’язково додаються документи, що підтверджують сплату судового збору та оплату витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
В цивільній справі обов’язково сплачуються витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Ці витрати сплачуються відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2005р. №1258 «Про затвердження Порядку оплати витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду цивільних справ та їх розмірів» і становлять від 1,5 до 30 грн.
Під час розгляду справи Ви як сторона наділяєтеся наступними правами:
- Знайомитися з матеріалами справи;
- Заявляти клопотання і відводи;
- Давати усні та письмові пояснення, доводи та заперечення;
- Подавати докази, брати участь у дослідженні доказів;
- Висловлювати свою думку з питань, які виникають під час розгляду справи, задавати питання іншим особам, які беруть участь у справі, свідкам, експертам, спеціалістам, перекладачам;
- Подавати заперечення проти клопотань, доводів і міркувань інших осіб;
- Знайомитися з технічним записом та журналом (протоколом) судового засідання і подавати письмові зауваження до них;
- Робити із матеріалів справи виписки, знімати копії з матеріалів справи;
- Одержувати копії судових рішень;
- Оскаржувати судові рішення у частині, що стосується їхніх інтересів.
Активно використовуйте надані Вам законом права, оскільки суд зараз займає позицію арбітра, який лише досліджує подані Вами докази.
Наша порада - для участі в судовому процесі залучіть кваліфікованого юриста. Інакше Ви ризикуєте програти суд суто з формальних причин.
У випадку, якщо жоден із наведених вище способів оскарження неправомірних дій посадовців чи їх бездіяльності не дав позитивних результатів. Вам доцільно переходити від правових дій до громадянських. Більше про це ви зможете дізнатися у Ваших колег з адвокаційних чи моніторингових організацій, так званих watch-dog-організацій.
Дивіться також:
До сторінки Як оскаржити дії влади?
|