Чи можна вказувати як місцезнаходження інституту громадянського суспільства абонентську скриньку?
Громадські організації цікавляться, чи можна вказувати як місцезнаходження інституту громадянського суспільства абонентську скриньку. Чи повинна співпадати інформація про місцезнаходження та адреса, куди надсилається відповідь на запит.
Частина 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2008 р. № 976 «Про затвердження Порядку сприяння проведенню громадської експертизи діяльності органів виконавчої влади» (далі – Порядок) визначає перелік відомостей (інформації), які мають бути у письмовому запиті інституту громадянського суспільства про проведення громадської експертизи, а саме:
- найменування інституту громадянського суспільства, відомості про легалізацію, місцезнаходження, за наявності – ел.адреси,
- предмет і мета громадської експертизи,
- перелік документів та інших матеріалів, необхідних для проведення громадської експертизи,
- адреса, за якою надсилається відповідь на запит, або прізвища, ім'я та по батькові особи, уповноваженої одержати таку відповідь, її контактного телефону і електронної адреси (за наявності).
Тому місцезнаходження громадської, благодійної організації чи іншого інституту громадянського суспільства, який проводитиме громадську експертизу, обов’язково вказується у запиті.
Місцезнаходження інституту громадянського суспільства визначається в його установчих документах. Так наприклад, стаття 12 Закону України «Про благодійництво та благодійні організації» вказує, що «місцезнаходження» є обов’язковим «реквізитом» статуту (положення) благодійної організації. Для громадської організації у статті 13 Закону України «Про об’єднання громадян» це є «юридична адреса», хоча у законодавстві про легалізацію (Положення про легалізацію об’єднань громадян) вказується, що організації подають документи на підтвердження саме місцезнаходження.
Таким чином, зазначаючи ці відомості у запиті інституту громадянського суспільства на проведення громадської експертизи, слід вказувати те місцезнаходження (юридичну адресу), яке є в установчих документах інституту ( відповідно і в інших документах на легалізацію, наприклад, у свідоцтві).
Водночас в частині 3 Порядку також вказуються такі відомості як «адреса, за якою надсилається відповідь на запит, або прізвища, ім'я та по батькові особи, уповноваженої одержати таку відповідь, її контактного телефону і електронної адреси (за наявності).» Отож адреса, за якою може надсилатись відповідь, може як співпадати із тією, яка визначена установчими документами, так і бути відмінною.
Згідно із пунктом 42 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 5 березня 2009 р. N 270, адреса, за якою пересилається поштове відправлення (поштовий переказ) складається із: найменування адресата (одержувача) у називному відмінку (для фізичних осіб - прізвище, ім'я та по батькові; для юридичних осіб - повне найменування підприємства, установи, організації, а також посада, ім'я та прізвище адресата або ініціали); найменування вулиці, номер будинку, квартири; найменування населеного пункту, району, області; поштовий індекс; країна призначення. Отже, адреса, згідно із нормативно-правовими актами, має певний перелік складових. Як вбачається зі статті 1 Закону України "Про поштовий зв'язок" абонентська поштова скринька - спеціальна скринька із засобами для запобігання несанкціонованому доступу, призначена для одержання адресатами простих поштових відправлень, періодичних друкованих видань, повідомлень про надходження реєстрованих поштових відправлень. Державний комітет з питань регуляторної політики та підприємництва у роз’ясненні від 06.11.2008 р. №9392 вказує, що абонентська поштова скринька не може вважатись адресою органу або особи, які уповноважені на певні юридичні дії від імені юридичної особи.
Щоб не виникало суперечок щодо того, яка інформація має вказуватись, в відомостях про місцезнаходження, радимо вказувати те місцезнаходження (юридичну адресу), яке є в установчих документах інституту ( та ін. документах на легалізацію). Враховуючи, що Порядок надає можливість, щоб адреса, за якою надсилається відповідь на запит, була відмінною від місцезнаходження, це може бути будь-яка інша адреса (навіть домашня адреса керівника організації, фактична адреса організації та ін.), але радимо її зазначати із врахуванням п.42 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 5 березня 2009 р. N 270.
Також Порядок сприяння проведенню громадської експертизи діяльності органів виконавчої влади надає можливість інститутам громадянського суспільства визначити особу, яка уповноважена отримати відповідь, вказавши у запиті її прізвище, ім'я та по батькові, її контактний телефон і електронної адреси (за наявності).
Консультацію підготовлено
програмою правової підтримки НУО
Центру громадської адвокатури (www.lawngo.net)
для "Електронного робочого столу громадського експерта"